شنبه 2 تير 1403 | Saturday 22 June 2024

کرونا، با تغییر در سبک زندگی و دور کردن افراد در تعاملات اجتماعی وارد میدان شد. همه را خانه‎نشین کرد و روابط میان‎فردی را محدود، اما روی دیگر سکه؛ نکته مثبتی است که کرونا به همه ما آموزش داد و آن همدلی و مهربانی است. در شرایط کرونا آموختیم به فکر افراد آسیب‎پذیری باشیم که در این ایام شغل خود را از دست داده‎اند و زندگی‎شان دستخوش تغییر شده. اجرای طرح‎های حمایتی خانواده‎های بی‎بضاعت، بخشیدن اجاره منزل و مغازه توسط مالکان، ارائه وام‎های بلاعوض و... از جمله اقداماتی است که علی‎رغم فاصله فیزیکی ایجاد شده در زمان کرونا، دل‎های ما را به هم نزدیک‎تر کرد.

قرارگاه‎های مردمی 20 هزار خانوار را حمایت می‎کنند

قرارگاه مردمی همدلی و مواسات و کمک مومنانه حضرت امام حسن مجتبی (ع) در اقدامی خیرخواهانه تشکیل شد تا با همراهی نهادهای اجرایی شهرستان بتواند به ویژه در ماه مبارک رمضان خانواده‎های نیازمند را تحت پوشش خود قرار دهد. سرهنگ علی دستوری در خصوص این رزمایش می‎گوید: ناحیه مقاومت بسیج سپاه سیرجان برای کمک به اقشار نیازمند وارد عمل شد و بسته‌های معیشتی را برای کمک به نیازمندان بسته‎بندی و تدارک دید. با تشکیل این قرارگاه ۲۰ هزار خانوار شناسایی شد و با همت مردم، شرکت‎ها و نهادها بیش از ۲۵ میلیارد ریال جمع آوری شد تا طی دو مرحله و در ماه مبارک رمضان اقلام حمایتی در قالب بسته‎های حمایتی شامل برنج و حبوبات، روغن، قند و شکر، خرما و ۴۵ تن گوشت مرغ را به دست نیازمندان برساند.

وی اضافه می‎کند: در مرحله اول رزمایش حدود ۱۰ هزار بسته معیشتی در بین نیازمندان از جمله مدد جویان تحت پوشش نهادهای حمایتی، کارگران فصلی و همه اقشار آسیب‎دیده از بیماری کرونا در سراسر شهرستان توزیع شده اما هنوز هم نیازمند تهیه ۱۰ هزار بسته اقلام حمایتی هستیم که همت جهادی خیرین و نیکوکاران را در تامین این مقدار بسته‎های حمایتی می‎طلبد. مردم ولایی و شهیدپرور سیرجان می‎توانند جهت سهیم شدن در این امر خداپسندانه کمک‎های نقدی خود را به شماره حساب۲۷۱۷۷۵۸۵۵۵۵۵۵۵۱ بانک انصار به نام قرارگاه همدلی و کمک‎های مومنانه شهرستان سیرجان واریز نمایند.

قرارگاه مردمی مدافعان سلامت هم در قالب یک پویش مردمی در ایام کرونا با اهدای بسته‎های معیشتی از اندوه بسیاری از خانواده‎ها کم کرده. حجت الاسلام علی‎بیگی رییس این قرارگاه در خصوص انگیزه این اقدامات می‎گوید: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری وارد میدان شدیم تا با تمام توان به کمک آسیب‎دیدگان و مردم عزیزمان بیاییم. به همین منظور کار را با تشکیل کمیته ضدعفونی اماکن شهری شروع کردیم و نزدیک به ۲۳ یگان در تمام نقاط شهر مشغول گندزدایی معابر بودند که گاهی تا اذان صبح به طول می‎انجامید.

وی به کمیته‎های دیگری که در این قرارگاه راه‎اندازی شده اشاره کرده و می‎گوید: کمیته تولید در چندین زیر مجموعه مشغول شد تا هم کمبود ماسک در سطح شهر را تأمین کند و هم قیمت آن را کاهش دهد. خوشبختانه توانستیم بخش قابل توجهی از تولید ماسک در شهرستان را در این کمیته عملی نماییم. کمیته فرهنگی و کمیته رسانه نیز در راستای فرهنگ‎سازی برخورد با کرونا و رعایت نکات بهداشتی توسط شهروندان کار خود را آغاز کرد. علی‎بیگی با اشاره به ابعاد گسترده حوزه فعالیت این قرارگاه خاطرنشان کرد: پنجمین کمیته، تغسیل اموات بود. در زمانی که واقعا کمتر کسی جرأت این امر را داشت بچه‎های این مجموعه با افتخار غسل و کفن را با تمام موازین شرعی بر عهده گرفتند تا به کمک مجموعه افرادی بیایند که در این راه زحمت می‎کشند. وی در خصوص توزیع بسته‎های غذایی به منظور حمایت از خانواده‎های نیازمند اضافه می‎کند: تاکنون در این راستا بسته‎های غذایی بی‎شماری بین جامعه هدف توزیع شده و قرار است با همراهی همه مجموعه‎های جهادی و مسئولان تا  ۲۰ هزار بسته غذایی با قیمت ۲۵۰ هزارتومانی را پوشش بدهیم. در ماه مبارک رمضان نیز هم توزیع خشکبار و هم پخت غذا را در دستور کار داریم. یک مجموعه پخت غذا بر عهده خادمین شهداست که هر شب حدود 1000 پرس غذای گرم را تولید و بین نیازمندان توزیع می‎کند. امیدوارم بتوانیم در آینده با توانی دوچندان به همشهریان خدمت کنیم.

 

یک میلیارد کمک حمایتی در قالب طرح رزمایش مواسات و همدلی

ایرانمنش مدیر روابط‎عمومی شرکت گل‎گهر هم دلیل ورود این شرکت به طرح مواسات و همدلی را بیانات مقام معظم رهبری عنوان کرده و می‎گوید: پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری و درخواست از مردم که ماه مبارک رمضان امسال را به رزمایش گسترده کمک به نیازمندان تبدیل کنند، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود با لبیک به فرامین مقام معظم رهبری به کمک نیازمندان و مستمندان در شهرستان با اختصاص مبلغ ۱ میلیارد تومان به اتفاق سایر شرکت‌های منطقه گل‎گهر و در قالب رزمایش کمک مومنانه شتافت. قرارگاه مردمی رزمایش مواسات و همدلی تحت نظارت امام جمعه و با همکاری مدافعان سلامت، فرمانداری ویژه، بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان، کمیته امداد امام خمینی(ره) و اداره بهزیستی و با کمک مالی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و سایر شرکت‎های منطقه گل‌گهر فعالیت خود را در روزهای ابتدایی ماه مبارک رمضان در سیرجان آغاز نمود.

وی اضافه می‎کند: در اولین مرحله از فعالیت این قرارگاه و همزمان با هفته اول ماه مبارک رمضان ۵۰۰۰ بسته معیشتی بین نیازمندان توزیع شد و حمایت این شرکت از خانواده‌های بی‌بضاعت و نیازمندان در قالب قرارگاه مردمی رزمایش مواسات و همدلی تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد و در مراحل بعدی اجرای این طرح نیز کمک‎هایی برای اقشار نیازمند در نظر گرفته شده است.

مهتاب حسینی رییس اداره بهزیستی سیرجان نیز از اقدامات نوع‎دوستانه این اداره در دوران کرونا می‎گوید: خوشبختانه میزان مشارکت خیرین در طرح‎های حمایتی بسیار خوب بوده و به میزان 000/310/913/6 ریال برای حمایت از افراد نیازمند و تهیه اقلام بهداشتی جمع آوری شد.

وی اضافه می‎کند: موسسات خیریه تولید کننده نیز برای تولید لوازم بهداشتی وارد عمل شدند و با مشارکت موسسه خیریه علی‎بن‎ابیطالب و خیریه زنان نیکوکار روزانه 1900عدد ماسک و ۱۵۰ عدد گان تولید و در دسترس افراد قرار گرفت. همچنین پایگاه خدمات را راه‎اندازی کردیم با هدف توزیع افطاری بین کودکان کار. حسینی به یک اقدام داوطلبانه هم اشاره می‎کند و می‎گوید: یکی از مددجویان بهزیستی در یک اقدام داوطلبانه به تنهایی ۱۰ هزار عدد ماسک تولید کرده و تا کنون نیز در حال انجام این کار می‎باشد که اقدامی شایسته است. وی اضافه می‎کند: توزیع ۷۰ مورد بسته‎های بهداشتی توسط اورژانس اجتماعی بین کودکان کار و خیابان، توزیع 5220 سبد غذایی و پک بهداشتی بین مددجویان، توزیع ۸۰ عدد بروشور آموزشی، ارائه مشاوره تلفنی به 150 نفر در مورد اختلافات خانوادگی و... نیز از جمله اقداماتی است که توسط اداره بهزیستی و در راستای حمایت از افراد آسیب‎پذیر جامعه در ایام کرونا انجام شده که بخش عمده این اقدامات در راستای طرح رزمایش کمک مومنانه بوده است.

احمدیزدانخواه رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز به فعالیت‎های انجام شده در این نهاد اشاره کرده و می‎گوید: در راستای حمایت از اقشار ضعیف و همراهی با طرح رزمایش کمک مومنانه، یک میلیارد ریال کمک بلاعوض به این خانواده‎ها اختصاص داده شده. همچنین حدود 1000 عدد سبد کالا تهیه و بین نیازمندان و مددجویان توزیع شده و در حال توزیع می‎باشد. علاوه بر آن 10 هزار عدد ماسک توسط کارگاه مرکز مددکاری تولید و در شهرستان توزیع شده است.

موکب سیدالشهداء(ع) سیرجان نیز با اقدامی دیگر در این کارهای خداپسندانه شرکت کرده و با تولید و توزیع نان گرم در بین اقشار نیازمند گوشه‎ای از اندوهِ این روزهای خانواده‎های نیازمند را برطرف می‎کند. مسئول این موکب در خصوص فعالیت اعضای موکب می‎گوید: 150 نفر از اعضای این موکب از ابتدای ماه مبارک رمضان پخت نان محلی را در فاطمیه روستای باسفهرجان آغاز کردند و روزانه 500 قرص نان را پخت و بین جامعه هدف توزیع می‌کنند. امید است با اجرای این طرح‎های حمایتی گره از مشکل خانواده‎های مستمند باز شود.

 

مردم با بخشیدن اجاره‎ها، پای کار آمدند

علیرضا در یکی از پاساژهای شهر مغازه دارد و در ایام کرونا مجبور به تعطیلی آن شده اما از اقدام مالک مغازه خوشحال است و می‎گوید: بعضی از مالکان در اقدام خداپسندانه اجاره مغازه رابه مستاجران بخشیده‎اند. از مالک مغازه‎ام تشکر می‎کنم که در این ایام دست ما را گرفت تا پیش خانواده شرمنده نباشیم. مغازه من فروش مانتو هست و در این مدت درآمدی نداشتم. اجاره دو ماه را به من بخشیدند که کمک بزرگی است.

رضوی به جز خانه مسکونی خودش، سه واحد دیگر هم دارد که اجاره داده. او هم در این اقدام خداپسندانه شریک شده و به یاری مستاجران خود آمده: حقیقتش پسر من در تهران اجاره‎نشین است، در ایام کرونا تصمیم گرفتم اجاره یک ماه را به مستاجرانم ببخشم و در ماه‎های دیگر هم به آن‎ها تخفیف بدهم؛ انگار که به پسر خودم تخفیف می‎دهم. مستاجرانم جوان هستند و اول زندگی‎شان است. اگر من هوای آن‎ها را داشته باشم در تهران هم یکی پیدا می‎شود که هوای پسرم را داشته باشد.

مردم ما نشان داده‎اند در شرایط سختی و کوران بلا خیلی بیشتر از قبل پای کار هستند و با حضور در میدان، دست افراد ضعیف‎تر را گرفته و اشک حسرت از چهره افراد آسیب‎دیده پاک می‎کنند. نمونه این همدلی و همراهی را در اقدامات انجام شده در ایام کرونا شاهد هستیم که با یک بسیج مردمی، اقشار ضعیف در تامین مایحتاج روزانه خود حمایت می‎شوند. کرونا به همه ما آموخت: "چو غنچه گرچه فروبستگی‎ست کار جهان/ تو همچو باد بهاری گره‎گشا می‎باش"

 

 

تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری پیام اردیبهشت میباشد.

طراحی و اجرا : گروه زند

Template Design:Dima Group