دوشنبه 20 آذر 1402 | Monday 11 December 2023

 با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی؛
آیین افتتاح نمایندگی خانه مطبوعات استان در شهرستان سیرجان با حضور سرپرست فرمانداری؛ نماینده ریاست اداره مطبوعات اداره کل استانداری؛ رئیس خانه مطبوعات و جمعی از اهالی رسانه و مطبوعات شهرستان سیرجان در تالار غدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان برگزار شد.


به گزارش پایگاه خبری پیام اردیبهشت؛ ریاست اداره مطبوعات اداره کل استانداری ضمن تبریک به مناسبت راه اندازی نمایندگی خانه مطبوعات در سیرجان گفت: ما در استان کرمان ۳۴۲ نشریه چاپی و الکترونیکی داریم که سهم سیرجان ۳۶ رسانه است و نسبت به تمام شهرستان های استان رتبه اول را در حوزه رسانه دارد. وی ۳ پیشنهاد هم برای بهبود عملکرد خانه مطبوعات در سیرجان ارائه داد و گفت: سیرجان را به عنوان پایتخت مطبوعات محلی معرفی کردیم؛ در سیرجان جای جشنواره تخصصی رسانه خالی است و با توجه به تعدد رسانه‌های سیرجان یک رسانه سراسری ویژه حوزه معدن که در این حوزه تخصصی کار کند هم بایستی راه اندازی شود که از هر سه طرح با همکاری و همراهی فعالان مطبوعاتی شهرستان سیرجان حمایت خواهیم کرد. وی خاطر نشان کرد: نشریات سیرجان از نظر تیراژ بسیار فعالند اما از یارانه مطبوعات در کشور برخوردار نیستند؛ تنها به این دلیل که ضریب کیفیت از سوی آنها تعیین نشده. امیدواریم با راه اندازی خانه مطبوعات در شهرستان شاهد اقدامات مفید و موثری در حوزه ارتقاء فعالیت رسانه و مطبوعات باشیم.
نماینده مردم سیرجان و بردسیر نیز با اشاره به این که بخش اصلی فرهنگ کشور به دست مطبوعات رقم می خورد گفت: اگر امروز سیرجان توانمندی‌هایی دارد نباید بحث رسانه را در آن نادیده گرفت. نباید از نقش مطبوعات غافل شد و تاثیرگذاری این نقش می‌طلبد افراد حرفه‌ای در حوزه مطبوعات وارد شوند. فراموش نکنیم تا فرد عاشق نباشد و ایثار و حرّیت از خود بروز ندهد نمی‌تواند مطبوعاتی باشد. در این عرصه باید کسانی وارد شوند که قبل از هر مطلبی اهل گذشت؛ ایثار و جوانمردی و پذیرای انتقادات باشند. وی افزود: مطبوعات باید به عنوان آرام بخش جامعه، امید را به مردم تزریق کنند. امیدوارم نمایندگی خانه مطبوعات در سیرجان بتواند در تحقق این هدف گام های موثری بردارد.
ابوذر خواجویی فعال رسانه ای و مسئول خانه مطبوعات سیرجان نیز این اقدام را راهی بسوی ارتقاء کیفیت فعالیت مطبوعاتی در سیرجان خواند و گفت: امیدوارم بتوانم در پیشبرد اهداف خانه مطبوعات که همانا بهبود وضعیت کار مطبوعاتی در سیرجان است موثر واقع شوم. وی افزود: هرگز قلم و شرافتم را نفروخته ام و سعی کرده ام رسالت خبرنگاری را به نحو احسن انجام دهم. چرا که ویژگی اصلی فعالیت مطبوعاتی حفظ قلم و شرافت است.

پورمحسنی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نیز ضمن تشکر از تلاش؛ مساعدت و حمایت مجموعه مسئولان شهرستان از حوزه فرهنگ و هنر گفت: این اتفاق با همت تمامی افرادی که دغدغه مطبوعات شهرستان را داشتند به وقوع پیوست و پس از سالها نمایندگی خانه مطبوعات در سیرجان کار خود را به صورت رسمی و به منظور توسعه فرهنگی شهرستان آغاز کرد. امیدوارم با پیگیری‌های مسئول خانه مطبوعات در سیرجان اتفاقات خوبی در حوزه رسانه رقم بخورد. وی افزود: سیرجان در حوزه مطبوعات ظرفیت بسیار بالایی دارد که تاکنون نهفته بوده و بایستی از این به بعد و با برنامه های متعددی که خانه مطبوعات در نظر می‌گیرد آنها را به بالفعل تبدیل کنیم. وی از برگزاری سه جشنواره در سیرجان تا پایان سال خبر داد و گفت: به همت علاقمندان حوزه فرهنگ و هنر جشنواره تئاتر سردار سلیمانی، جشنواره ادبیات داستانی مقاومت و جشنواره مطبوعات را پیش رو داریم که امیدواریم بتوانیم آن را به نحو احسن برگزار نماییم.
نژاد حیدری رئیس خانه مطبوعات کرمان نیز در بخشی از سخنان خود گفت: زمانی می‌خواهیم از توسعه و پیشرفت یک جامعه حرف بزنیم باید بگوییم رسانه می‌تواند آن را محقق کند. در کنار جنگ اقتصادی و غیر عادلانه شاهد یک جنگ رسانه‌ای هم هستیم و تنها ابزاری که می‌تواند این جنگ رسانه‌ای دشمنان را خنثی نماید ایجاد فرصت مناسب برای مطالبه گری رسانه‌ها است. وی افزود: رسانه‌ها میزان الحراره و دماسنج جامعه هستند. به میزانی که جامعه امیدوار تر و شاداب تر باشد نقش آفرینی و تاثیر رسانه های ما هم بیشتر خواهد بود. امروز اگر همه دستگاه‌ها؛ مسئولان و خادمان ملت این فرصت را فراهم کنند که رسانه‌های ما بدون دغدغه هایی که وجود دارد بستری داشته باشند که آزادانه تر و مسئولان تر قلم بزنند؛ در برابر جنگ رسانه‌ای می توانیم موفق عمل کنیم. رئیس خانه مطبوعات خاطرنشان کرد: به همان میزانی که اساسنامه خانه مطبوعات توصیه کرده که مدافع امور صنفی مطبوعات باشیم، مباحث آموزشی را هم به ما توصیه کرده و همانطور که استدعا داریم دستگاه‌های دولتی فضا را برای آزادی مطبوعات فراهم کنند؛ از رسانه‌ها هم می‌خواهیم خود را مسلح به علم کنند. امروز یک خبرنگار در صورتی می‌تواند فعالیت مطبوعاتی حرفه‌ای انجام دهد که نگاه کارشناسی و علمی به مسائل داشته باشد و خود را در حوزه آموزش مطبوعات قوی نماید.
در ادامه این مراسم ابوذر خواجویی طی حکمی به‌عنوان مسئول نمایندگی خانه مطبوعات استان کرمان در سیرجان و مشاور رسانه‌ای رئیس مجمع نمایندگان استان معرفی گردید و جمعی از پیشکسوتان مطبوعات شهرستان به بیان خاطرات و گفته‌های خود پرداختند.

@payameordibehesht

 

 

 

 

تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری پیام اردیبهشت میباشد.

طراحی و اجرا : گروه زند

Template Design:Dima Group