شنبه 2 تير 1403 | Saturday 22 June 2024

حادثه مهیب آتش سوزی در بیروت با تبعات بسیاری همراه بود. تحقیقات اولیه درباره انفجار عظیم در بندر بیروت، سهل انگاری را عامل اصلی این اتفاق می داند و نشان می دهد سال‌ها بی‌تفاوتی و سهل انگاری در قبال ذخیره‌سازی بیش از حد مواد منفجره بسیار خطرناک علت اصلی حادثه بوده است.

نخست وزیر و ریاست جمهوری لبنان گفته اند که 2،750 تن نیترات آمونیوم که در کودها و بمب ها استفاده می شود، شش سال در بندر و بدون اقدامات ایمنی‌سازی ذخیره شده بود و پس از انفجار، بخش عظیمی از بندر بیروت را در آتش و دود گرفتار کرد.

آن ها افزودند: مسئله نگهداری مواد منفجره با آسودگی قبل از بررسی چند کمیته و دستور قاضی انجام شده است و "هیچ کاری برای ایمنی نظیر دستور حذف یا تخلیه کردن مواد منفجره انجام نشده است."

آتش سوزی در روز سه شنبه در انبار بندر 9 آغاز شده و به انبار 12 ، که نیترات آمونیوم در آن ذخیره شده بود ، گسترش یافت.

یکی دیگر از منابع نزدیک به یک مسئول در بندر بیروت گفت: تیمی که شش ماه پیش مواد را مورد بازرسی قرار داده بود هشدار داد که در صورت عدم حذف "همه بیروت را منفجر می‌کند".

انفجار سه شنبه احتمالاً قدرتمندترین انفجاری بود که تاکنون بیروت تجربه کرد و به گفته محققان سومین آتش سوزی بزرگ جهان است. شهری که هنوز آثار زخم‌های جنگ داخلی سه دهه پیش در آن باقی است و از بحران عمیق اقتصادی رنج می‌برد که ریشه در دهه‌ها فساد و سوء‌مدیریت اقتصادی دارد.

 

 

تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری پیام اردیبهشت میباشد.

طراحی و اجرا : گروه زند

Template Design:Dima Group