دوشنبه 20 آذر 1402 | Monday 11 December 2023

یک بیلبورد تبلیغاتی در سطح یکی از شهرها با تیتر درشت نوشته است "هیچ عصایی در پیری، پسر نمیشه" این جمله در فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای داشته و صدای بسیاری از افراد را در آورده است. این افراد گلایه خود را از جمله مذکور عنوان کرده اند چرا که این جمله عصای پیری والدین را پسر در نظر گرفته و به صورت غیر مستقیم دختران را کنار گذاشته و یک تبعیض جنسیتی را رقم زده است که شاید به نوعی بتواند به جامعه خط فکر بدهد و این باور را در بسیاری از ذهن ها بگنجاند که برای پیری خود تنها روی فرزندان پسرتان تکیه کنید و فرزندان دختر به هیچ دردی نمی خورند.
در حالی که نیمی از جمعیت جامعه را بانوان تشکیل می‌دهند و نمی‌توان به طور کلی فرضیه صادر کرد که فرزند پسر بیشتر به درد خانواده میخورد یا فرزند دختر؟ این یک موضوع نسبی است که می‌تواند در هر دو جنس دختر و پسر مصداق مثبت و منفی داشته باشد.
چه بسا دخترانی که آسایش و آینده خود را فدای زندگی والدین کرده اند و چه بسا پسرانی که ذره‌ای دغدغه پیری و روزهای سخت والدین خود را نداشتند و برعکس این قضیه هم نیز صادق است. بنابراین بهتر بود این بنر تبلیغاتی به جای واژه پسر از واژه فرزند استفاده می‌کرد و می‌نوشت "هیچ عصایی در پیری، فرزند نمیشه" تا به این ترتیب هیچ تبعیض جنسیتی شامل جنس دختر یا پسر نمی‌شد و مفهوم مورد نظر خود را نیز به مخاطب القا می کرد.
اشتباهاتی از این دست شاید به دلیل عدم شناخت صحیح از فضای فعالیت‌های رسانه‌ای و بار معنایی کلمات باشد که می تواند بازتاب های این چنینی را در فضای گسترده مجازی نسبت به یک جمله ایجاد کند.

محققان به یک نتیجه علمی عجیب ولی واقعی رسیده اند، زنگ زدن فلزات می‌تواند انسان را بکشد!
دانشمندان معتقدند فلز برای زنگ زدن نیازمند مصرف اکسیژن است و این موضوع در فضاهای بسته و محدود می‌تواند منجر به مرگ انسان شود!
شاید الان فکر کنید که این اتفاق خیلی دور از ذهن است، ولی در سال ۲۰۰۷ ، سه نفر از خدمه یک کشتی یکی پس از دیگری به محل نگهداری لنگر رفتند و هر سه به دلیل کمبود اکسیژن خفه شدند، چون فلزات آن بخش تمام اکسیژن محیط را برای زنگ‌زدن خودشان بلعیده بودند!
بنابراین اگر در نزدیکی محل زندگی شما فلز زنگ زده ای وجود دارد؛ آن را به سرعت دور بیندازید!

بیش از هفت ماه از غرق شدن خانواده پنج نفره رسول ایران نژاد؛ پناهجویانی که به همراه ۲۲ نفر دیگر در کانال مانش غرق شدند می گذرد. جسد پدر، مادر و دختر و پسر بزرگتر همان روزها پیدا شد و به ایران برگردانده شد (جزییات این خبر را در پست شماره ۱۴۳ پایگاه خبری پیام اردیبهشت بخوانید) اما جسد آرتین کوچولو پیدا نشد و مراسم تدفین بدون او انجام شد.
اما حالا با گذشت بیش از هفت ماه از این ماجرا؛ جسد آرتین ایران نژاد کوچکترین عضو این خانواده با آزمایش دی ان ان در نروژ شناسایی شد.
خانواده ۵ نفره ایران‌نژاد ۶ آبان ۱۳۹۹ در مسیر رسیدن به بریتانیا غرق شدند، اما تلاش‌ها برای پیدا کردن جسد آرتین که آنزمان ۱۵ ماهه بود، بی‌نتیجه ماند تا امروز که جسد آرتین شناسایی شده و به وطن بر می گردد.

شهادت دانشمند موشکی و هسته‌ای ایران تایید شد.
به گزارش پایگاه خبری پیام اردیبهشت؛ محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان، عصر امروز جمعه در آبسرد دماوند به وسیله انفجار و شلیک، مورد سوءقصد قرار گرفت ..
بانوی گلیم‌بافِ سیرجانی، به‌نمایندگی از کشور ایران و شهرجهانی‌گلیم، حائز رتبه‌ نخستِ نمایشگاه و صنایع‌دستیِ برترِ منطقه‌ی غرب‌آسیا شد.

 

سخنگوی ستاد مقابله با کرونای سیرجان گفت: با اعلام لحظاتی قبل توسط وزارت بهداشت؛ شیوع بیماری کرونا در شهرستان سیرجان همچون بسیاری از شهرستان‌ها، از وضعیت قرمز به نارنجی تبدیل شده است؛ برای نگه‌داشتن این وضعیت، همت همگانی و تداوم همکاری نهادها، مردم و اصناف لازم است.

 

تیم فوتبال گل‌گهر سیرجان دومین سال متوالی حضور خود در لیگ برتر فوتبال را در حالی تجربه می‌کند که برای درخشیدن در این لیگ تمام توان خود را به کار گرفته است.

همزمان با شروع آبان ماه محدودیت‌های شدید کرونایی در تهران و ۴۳ شهری که در شرایط بحرانی قرار دارند با جدیت اعمال شد. این در حالی است که در بین این ۴۳ شهر نامی از شهرستان سیرجان برده نشده با این توضیح که در ماه‌های اخیر میزان ابتلا به کرونا در این شهرستان حدود ۴ برابر افزایش داشته و هر روز بین یک تا سه فوتی کرونا در سیرجان گزارش می شود.

مراسم افتتاح ۶۸۸ واحد طرح مسکن ملی بصورت ویدیو کنفرانسی توسط رییس جمهور و با حضور محمود زاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و فدایی استاندار کرمان برگزار شد.

به دنبال افزایش بی رویه قیمت مرغ گرم در بازار کارگروه ویژه ستاد تنظیم بازار تشکیل جلسه داد.

 

 

تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری پیام اردیبهشت میباشد.

طراحی و اجرا : گروه زند

Template Design:Dima Group